EVGA SuperNOVA 1600 P2, 80+ PLATINUM 1600W, Fully Modular, EVGA ECO Mode, 10 Year Warranty, Includes FREE Power On Self Tester Power Supply 220-P2-1600-X1
9,999.00EGP
2 people have added this product to their cart
Cable Length
ATX Cable1x 600mm
EPS Cable2x 750mm
PCIe Cable5x 750mm, 900mm 4x 750mm
SATA Cable3x 550mm, 650mm, 750mm , 850mm
Four-Pin Peripheral Cable1x 550mm, 650mm, 750mm
SATA / Four-Pin Peripheral Cable1x 550mm, 700mm, 850mm, 1000mm (m)
Floppy Adapter2x 100mm
AC Power1x 1500mm
Modular Cable TypeFull
Connector Quantity
24 Pin ATX1x
EPS (CPU)2x 8pin (4+4)
PCIe9x 8pin (6+2), 5x 6pin
SATA14x
Four-Pin Peripheral5x
Floppy2x
Power Specs
AC Input115 – 240 VAC, 17-10A, 50 – 60 Hz
Rail+3.3V+5V+12V+5Vsb-12V
Max Output24A24A133.3A3A0.5A
133.3A
120W1599.6W15W6W
Total1600W @ +50C
Additional Details
Operating Temperature0° to 50° C
Japanese Capacitors100%
ECO ModeYes
MTBF100,000 Hours
Net Weight12.00 lbs
Size85mm (H) x 150mm (W) x 220mm (L)
ApprovalsCB, CE, FCC, RCM, WEEE, RoHS
Compliance with ErP Lot 6 2013 Requirement
Fan Size / Bearing
Warranty :
140mm Double Ball Bearing
14 Days
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “EVGA SuperNOVA 1600 P2, 80+ PLATINUM 1600W, Fully Modular, EVGA ECO Mode, 10 Year Warranty, Includes FREE Power On Self Tester Power Supply 220-P2-1600-X1”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.