EVGA SuperNOVA 850 G3, 80 Plus GOLD 850W, Fully Modular, Eco Mode with New HDB Fan, 10 Year Warranty, Includes Power ON Self Tester, Compact 150mm Size, Power Supply 220-G3-0850-X2 (EU)
4,999.00EGP
1 people have added this product to their cart
Cable Length
ATX Cable1x 600mm
EPS Cable2x 700mm
PCIE Cable2x 700mm, 2x 700mm, 850mm
SATA Cable3x 550mm, 650mm, 750mm
Four-Pin Peripheral Cable1x 550mm, 650mm, 750mm, 850mm
Floppy Adapter1x 100mm
AC Power1x 1500mm
Modular Cable TypeFull
Connector Quantity
24 Pin ATX1x
EPS (CPU)2x 8pin (4+4)
PCIE6x 8pin (6+2)
SATA9x
Four-Pin Peripheral4x
Floppy1x
Power Specs
AC Input100 – 240 VAC, 10A, 50 – 60 Hz
Rail+3.3V+5V+12V+5Vsb-12V
Max Output24A24A70.8A3.0A0.5A
849.6W
120W849.6W15W6W
Total850W @ +50C
Additional Details
Operating Temperature0° to 50° C
Japanese Capacitors100%
ECO ModeYes
MTBF100,000 Hours
Net Weight6 lbs
Size85mm (H) x 150mm (W) x 150mm (L)
ApprovalsCB, CE, FCC, RCM, WEEE, RoHS
Compliance with ErP Lot 6 2013 Requirement
Fan Size / Bearing130mm Hydraulic Dynamic Bearing
Product Warranty : 14 Days
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “EVGA SuperNOVA 850 G3, 80 Plus GOLD 850W, Fully Modular, Eco Mode with New HDB Fan, 10 Year Warranty, Includes Power ON Self Tester, Compact 150mm Size, Power Supply 220-G3-0850-X2 (EU)”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.